Nejlepší dárek pro vás či vaše blízké? Zájezd do Lužice v roce 2022!

Společnost přátel Lužice nabízí zájezdy do Lužice s cílem představit tuto blízkou a přitom stále málo známou zemi. Průvodci na zájezdech jsou profesionálové z našeho spolku znalí regionu. Garantujeme pohodovou, až rodinnou atmosféru.

Kterýkoli ze zájezdů objednejte na mailu luzice@luzice.cz, my vám připravíme dárkovou poukázku. Máte-li dotaz a potřebujete-li vědět další informace, pište na uvedený mail, případně volejte 607 912 245 (Lukáš Novosad, předseda Společnosti přátel Lužice).

V případě nekonání kteréhokoli ze zájezdů z důvodu neuspokojivé pandemické situace budou peníze účastníkům zájezdu vráceny, nebo je možno po domluvě je převést do účasti na jiném zájezdu dle zájmu účastníka a aktuálních kapacitních možností toho kterého zájezdu.

 

Velikonoce v srbské Lužici

Kdy: 17. 4. 2022 od 7:30 do 21:00
Cena: 990 Kč
Kde: z Prahy od metra C Ládví, návrat tamtéž

Strávíme den na cestách po katolické srbské Horní Lužici a v patách křižáckým procesím. Začneme v obci Wotrow, odkud procesí vyrazí na pouť v pravé poledne. (Bude-li přát počasí, navštívíme i nejzachovalejší slovanské hradiště v Lužici, které leží hned u vsi.)

Po odjezdu Wotrowských půjdeme do kláštera Mariina hvězda v obci Pančicy-Kukow, kde zastihneme odjíždějící tamní procesí a kde počkáme na procesí z obce Chrósćicy. (Klášter je historicky silně spjatý s českým královstvím, bude dost času na jeho prohlídku. V klášteře rovněž je restaurace a možnost občerstvení.)

 

České kláštery v Horní Lužici

Kde: z Prahy od metra C Ládví, návrat tamtéž

V Horní Lužici stojí dva ženské kláštery, vybudované Čechy a staletí spojené s Korunou českou a s českými zeměmi. Jeden se jmenuje Mariina Hvězda (Marienstern) a druhý Mařídol (Marienthal). Vypravte se na fascinující cestu za poznáním českých a česko-lužických dějin, které pravděpodobně vůbec neznáte a které vám pomohou odkrýt a být pyšni na to, jak naši velkolepí naši předci byli.

Dozvíte se například neuvěřitelný příběh o tajemném pokladu kláštera Mariina Hvězda, jenž byl po staletí schováván a objeven teprve nedávno. Poklad i uvidíte a provázet klášterem vás bude jeho nálezce. Ostatně díky našim průvodcům, kteří oba kláštery znají jako své boty, neboť v nich dlouhodobě odborně působili, se podíváte do míst, kam běžně není přístup.

A kdože jsou oněmi průvodci? Jednak Dr. Marius Winzeler, někdejší ředitel starých sbírek Národní galerie a správce klášterního pokladu v Mariině Hvězdě, jednak PhDr. Jan Zdichynec, Ph.D., historik zemí Koruny české z FF UK. Nenechte si ujít tento jedinečný a možná neopakovatelný zájezd.

 

Neznámá Horní Lužice

Kde: z Prahy od metra C Ládví, návrat tamtéž

Vydejte se za humna naší republiky, kousek na sever po neznámých koutech Horní Lužice. Navštívíme místa spjatá s českou historií, uvidíme krásnou lidovou architekturu, historické město, sakrální památky, dům a ateliér nejvýznamnějšího lužickosrbského malíře 20. století i významnou funkcionalistickou vilu. Během zájezdu se dozvíte zajímavosti o česko-lužických dějinách, o Lužických Srbech, lužickosrbském výtvarném umění, hornolužické lidové architektuře či německém funkcionalismu. Prohlédneme si největší vesnický kostel v Německu i perlu moderní architektury přirovnávanou k vile Tugendhat.

Co navštívíte:
▪Obercunnersdorf – památkově chráněná obec v Horní Lužici plná nádherných hrázděných, respektive podstávkových domů
▪Bieleboh – vrch a rozhledna s lužickosrbským názvem v němčině, poskytující dechberoucí výhled na velkou část Horní Lužice
▪Schirgiswalde (Šěrachow) – malebné městečko, které až do roku 1809 bylo českou enklávou v Sasku
▪Kirschau – zřícenina hradu Körse/Korzym, jediného zbylého středověkého hradu v celé Lužici
▪Cunewalde (Kumwałd) – největší venkovský kostel v Německu
▪Löbau (Lubij/Lobava) – jedno z historických měst lužického šestiměstí. Zajímavé historické budovy (hlavní městský kostel sv. Mikuláše, kostel sv. Jana neboli tzv. lužickosrbský kostel, radnice, měšťanské domy). Kousek od centra se nachází architektonicky cenný park, zbudovaný jako zemská zahradní výstava v roce 2012 podél řeky s množstvím vodních prvků a prostorů odkazujících na historii a tradici města.
▪Vila Schminke v Löbau (Lubiji) – významná funkcionalistická vila vyprojektovaná architektem Hansem Scharounem. Byla postavena v roce 1933 pro průmyslníka Schminkeho, majitele továrny na těstoviny. Často je srovnávána s vilou Tugendhat v Brně či vilou Savoye od Le Corbusiera.
▪Dům  Měrćina Nowaka-Njechorńskeho v Njechorni (Nechern) – Měrćin Nowak Njechorński byl nejvýznamnější lužickosrbský malíř 20. století. Kromě výtvarného umění se prosadil i jako spisovatel a redaktor. V domě po rodičích v obci Njechorń žil od narození v roce 1900 do své smrti v roce 1990. V padesátých letech si vedle domu postavil i ateliér. V domě čeká návštěvníky menší pohoštění a setkání s Lužickými Srby.

 

Adventní srbská Lužice

Kdy: 10. 12. 2022 od 7:30 do 21:00
Cena: 990 Kč
Kde: z Prahy od metra C Ládví, návrat tamtéž

Navštívíte útočiště moravských bratří Ochranov (Herrnhut), městečko s největší kazatelnou jednoty bratrské na světě,  městečko, kde vznikla tradiční německá či kalifornská adventní ozdoba, slavná ochranovská neboli moravská hvězda (která svým původním, ryze matematickým názvem se jmenuje tajemně rombokubooktaedr). Určitě ji znáte od pohledu, ale fascinující příběh jejího vzniku vám pomůžeme odhalit na této vánoční cestě.

Druhou položkou tohoto zájezdu je návštěva nejstaršího vánočního trhu v Německu. Nachází se v Budyšíně a jmenuje se po českém králi Václavu IV., jenž ho také dodnes rok co rok osobně zahajuje a pak na zdárný průběh trhu dohlíží za svého posedu na městské radnici. Ochutnejte mnoho lužických a saských lahůdek, projděte si nádherné a starobylé gotické město s řadou pamětihodností spojených s Lužickými Srby a Čechy a s nejšikmější věží v Evropě na sever od italské Pisy!

Posledním bodem zájezdu je návštěva tradičního adventního koncertu v evangelickém lužickosrbském kostele sv. Michala. Je to výjimečná kulturní a duchovní událost, při níž se na jednom místě sejdou evangelíci s katolíky a pospolu vytvoří atmosféru, která pravděpodobně nemá v Lužici po čas adventu obdoby. O skvělý hudební zážitek se každoročně stará sbor budyšínského Lužickosrbského gymnázia a jeho hosté.