Nejlepší dárek pro vás či vaše blízké? Zájezd do Lužice!

SPL vedle dalších aktivit pořádá zájezdy do Lužice s cílem představit tuto blízkou a přitom stále málo známou zemi. Každý rok se koná několik – už stálou tradicí jsou cesty na velikonoční jízdy „křižáků“ a na advent v Budyšíně a okolí, další nepravidelně podle aktuálních příležitostí a možností.

Průvodci na zájezdech jsou znalci tematiky z našeho spolku – odborná kvalita i cena jsou nesrovnatelné s komerčními cestovkami, které v nejlepším případě vidí Lužici jen jako další z mnoha německých regionů. Garantujeme pohodovou až rodinnou atmosféru. Vítáme jednotlivce, páry i celé rodiny. Pro větší skupiny zhruba od 15 lidí (spolky, školy, farnosti…) dokážeme zorganizovat i vlastní zájezd „na klíč“.

Kterýkoli ze zájezdů objednejte na mailu luzice@luzice.cz, můžeme vystavit dárkovou poukázku. Potřebujete-li vědět víc, pište na mail, případně volejte 607 912 245 (Lukáš Novosad, předseda Společnosti přátel Lužice).

Zájezdy se konají klimatizovaným autobusem. Odjezd a návrat bývá v Praze u stanice metra C Ládví (pro severočeské účastníky lze zastavit v Liberci u nádraží).


Źitava a hrad Ojvín (něm. Oybin)

Kdy: sváteční středa 8. května 2024 od 7:30 (v Německu pracovní den, tedy všude otevřeno) cca do 21 hodin
Cena: 1600 Kč (zahrnuje všechny vstupy do muzeí a na Hrad)
Kde: z Prahy od metra C Ládví, návrat tamtéž

Historické město Žitava, malé a velké žitavské postní plátno, zřícenina hradu Karla IV. Naším průvodcem bude Dr. Marius Winzeler, někdejší ředitel starých sbírek Národní galerie a správce klášterního pokladu v Mariině Hvězdě.

Adventní srbská Lužice

Kdy: třetí adventní sobota 14. prosince 2024 od 7:30 cca do 21 hodin
Cena: (bude upřesněno)
Kde: z Prahy od metra C Ládví, návrat tamtéž

Navštívíte útočiště moravských bratří Ochranov (Herrnhut), městečko s největší kazatelnou Jednoty bratrské na světě, kde vznikla tradiční německá či kalifornská adventní ozdoba, slavná ochranovská neboli moravská hvězda (původním, matematickým názvem rombokubooktaedr). Určitě ji znáte od pohledu, ale fascinující příběh jejího vzniku vám pomůžeme odhalit na této vánoční cestě.

Druhou položkou adventního zájezdu je návštěva nejstaršího vánočního trhu v Německu. Nachází se v Budyšíně a jmenuje se po českém králi Václavu IV., jenž ho také rok co rok osobně zahajuje a pak na zdárný průběh trhu dohlíží za svého posedu na městské radnici. Ochutnejte mnoho lužických a saských lahůdek, projděte si nádherné a starobylé gotické město s řadou pamětihodností spojených s Lužickými Srby a Čechy a s nejšikmější věží v Evropě na sever od italské Pisy!

Posledním bodem zájezdu je návštěva tradičního adventního koncertu v evangelickém lužickosrbském kostele sv. Michala. Je to výjimečná kulturní a duchovní událost, při níž se na jednom místě sejdou evangelíci s katolíky a pospolu vytvoří atmosféru, která pravděpodobně nemá v Lužici po čas adventu obdoby. O skvělý hudební zážitek se každoročně stará sbor budyšínského Lužickosrbského gymnázia a jeho hosté.

Jízda křižáků v Lužici

Velikonoce v srbské Lužici

Kdy: neděle 20. dubna 2025

(Níže je obvyklý program jednodenního zájezdu v neděli; pro duben 2025 předběžně zvažujeme i dvojdenní zájezd ze soboty s přenocováním a zhlédnutím vigilií.)

Strávíme den na cestách po katolické srbské Horní Lužici v patách křižáckým procesím. Začneme v obci Wotrow, odkud procesí vyrazí na pouť v pravé poledne. (Bude-li přát počasí, navštívíme předtím i nejzachovalejší slovanské hradiště v Lužici na vršku hned nad vsí.)

Po odjezdu Wotrowských půjdeme pěšky polní cestou zhruba 2 km do kláštera Mariina Hvězda v obci Pančicy-Kukow, kde zastihneme odjíždějící tamní procesí a počkáme na příjezd procesí z obce Chrósćicy zhruba do 14:30. (Klášter je historicky silně spjatý s českým královstvím, bude dost času na jeho prohlídku. V klášteře bývá možnost občerstvení.) Následuje přechod 1,5 km alejí podél říčky Klášterní voda do Swinjarnje, kde potkáme další procesí při návratu.  Podle možností a aktuální situace bude následovat přejezd do Chrósćic a na slavný hřbitov bílých křížů v Ralbicích.

(Zájezd vyžaduje pěší přechody, silnice v regionu jsou kvůli procesím uzavřeny.)


Dále uvádíme některé náměty z minulosti, jejichž opakování je možné v dlouhodobějším výhledu, respektive při objednávce na klíč:

České kláštery v Horní Lužici

V Horní Lužici stojí dva ženské kláštery, vybudované Čechy a staletí spojené s Korunou českou a českými zeměmi. Jeden se jmenuje Mariina Hvězda (Marienstern) a druhý Mařídol (Marienthal). Vypravte se na fascinující cestu za poznáním českých a česko-lužických dějin, které pravděpodobně vůbec neznáte a které vám pomohou odkrýt a být pyšni na to, jak naši velkolepí naši předci byli.

Dozvíte se například neuvěřitelný příběh o tajemném pokladu kláštera Mariina Hvězda, jenž byl po staletí schováván a objeven teprve nedávno. Poklad i uvidíte a provázet klášterem vás bude jeho nálezce. Ostatně díky našim průvodcům, kteří oba kláštery znají jako své boty, neboť v nich dlouhodobě odborně působili, se podíváte do míst, kam běžně není přístup.

Neznámá Horní Lužice

Vydejte se za humna naší republiky, kousek na sever po neznámých koutech Horní Lužice. Navštívíme místa spjatá s českou historií, uvidíme krásnou lidovou architekturu, historické město, sakrální památky, dům a ateliér nejvýznamnějšího lužickosrbského malíře 20. století i významnou funkcionalistickou vilu. Během zájezdu se dozvíte zajímavosti o česko-lužických dějinách, o Lužických Srbech, lužickosrbském výtvarném umění, hornolužické lidové architektuře či německém funkcionalismu. Prohlédneme si největší vesnický kostel v Německu i perlu moderní architektury přirovnávanou k vile Tugendhat.

Co navštívíte:
▪Obercunnersdorf – památkově chráněná obec v Horní Lužici plná nádherných hrázděných, respektive podstávkových domů
▪Bieleboh – vrch a rozhledna s lužickosrbským názvem v němčině, poskytující dechberoucí výhled na velkou část Horní Lužice
▪Schirgiswalde (Šěrachow) – malebné městečko, které až do roku 1809 bylo českou enklávou v Sasku
▪Kirschau – zřícenina hradu Körse/Korzym, jediného zbylého středověkého hradu v celé Lužici
▪Cunewalde (Kumwałd) – největší venkovský kostel v Německu
▪Löbau (Lubij/Lobava) – jedno z historických měst lužického šestiměstí. Zajímavé historické budovy (hlavní městský kostel sv. Mikuláše, kostel sv. Jana neboli tzv. lužickosrbský kostel, radnice, měšťanské domy). Kousek od centra se nachází architektonicky cenný park, zbudovaný jako zemská zahradní výstava v roce 2012 podél řeky s množstvím vodních prvků a prostorů odkazujících na historii a tradici města.
▪Vila Schminke v Löbau (Lubiji) – významná funkcionalistická vila vyprojektovaná architektem Hansem Scharounem. Byla postavena v roce 1933 pro průmyslníka Schminkeho, majitele továrny na těstoviny. Často je srovnávána s vilou Tugendhat v Brně či vilou Savoye od Le Corbusiera.
▪Dům  Měrćina Nowaka-Njechorńskeho v Njechorni (Nechern) – Měrćin Nowak Njechorński byl nejvýznamnější lužickosrbský malíř 20. století. Kromě výtvarného umění se prosadil i jako spisovatel a redaktor. V domě po rodičích v obci Njechorń žil od narození v roce 1900 do své smrti v roce 1990. V padesátých letech si vedle domu postavil i ateliér. V domě čeká návštěvníky menší pohoštění a setkání s Lužickými Srby.